GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 13846607
*
nr 1384 6607
Urna
majolika, 1800-talets slut. Höjd: 35cm
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 mars 2021
kl 20:24:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/3 08:53:51
1
100 kr
12/3 12:27:32
2
250 kr
15/3 18:45:17
1
200 kr
15/3 18:45:17
2
250 kr (Budbetjänt)
15/3 18:45:34
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
*
Urna
Läs om budbetjänten
nr 1384 6607
Urna
majolika, 1800-talets slut. Höjd: 35cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/3 08:53:51 | 1 | 100 kr |
12/3 12:27:32 | 2 | 250 kr |
15/3 18:45:17 | 1 | 200 kr |
15/3 18:45:17 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
15/3 18:45:34 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.